Nietrudno znaleźć Sępolno na mapie.
Ma charakterystyczny, niepowtarzalny kształt, tak jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne, jak również same ukształtowanie w terenie.
Dokładnie, chcąc do końca jednoznacznie określić położenie tej zielonej wyspy, to znajduje się w odległości 4,5 km na wschód od centrum miasta, między kanałami Odry na północy a Odrą Górną na Południu. Otoczone jest Sępolno miejscami równie pięknymi i tak bardzo wrocławskimi jak
Park Szczytnicki czy Stadion Olimpijski samego Richarda Konwiarza.
Praktycznie całe to otoczenie kształtuje obraz osiedla po prostu tonącego w zieleni, czego mogą pozazdrościć mieszkańcy innych osiedli tak we Wrocławiu jak całej Polsce. Można stawiać za wzór Sępolno jako przykład zaplanowania terenów zielonych.
Po tym wstępie topograficzno - historycznym przejdźmy do meritum czyli samego osiedla.
Wrocław po pierwszej wojnie światowej jak wspomniałem przeżywał rozkwit. Pojawiły się problemy z przeludnieniem centralnych części miasta a Niemcy, jako naród praktyczny postanowił temu zaradzić.
To właśnie wtedy zrodziła się niemiecka koncepcja architektoniczna tzw. podmiejskich osiedli - ogrodów, osiedli - satelitów (Trabanten).
Nie byłbym sobą gdybym nie nadmienił, że współtwórcą i realizatorem owej idei był sam mistrz wrocławskiej architektury Max Berg, twórca takich pereł jak Hala Ludowa, Hali Wystawowej, Kaplicy Osobowickiej i wielu innych budynków wrocławskich. Właśnie osiedle Zimpel (Sępolno) jest tego perfekcyjnym przykładem, do dziś w niezmienionym kształcie i charakterze cieszy oczy jego mieszkańców i tych którym dane było zobaczyć tę perłę architektury wrocławskiej.
Oprócz Sępolna wyrosły także inne, mniej atrakcyjne, choć równie piękne osiedla jak, Biskupin, Pilczyce, Muchobór, Grabiszynek, Książe Małe.
Do dziś wszystkie one zdają doskonale egzamin z założeń z jakimi je budowano. Jedynym mankamentem charakteryzującym wszystkie te osiedla jest szerokość ulic nie dostosowana do szybkiego rozwoju komunikacji i transportu samochodowego (ale to już odrębny problem).
Proponuje poświęcić chwilkę czasu i dokładnie przyjrzeć się kształtowi osiedla z góry. Mam tu na myśli plany miasta jak również załączone zdjęcia lotnicze osiedla. Nie trzeba być nad wyraz spostrzegawczym by zauważyć sylwetkę orła w jaką układają się ciągi ulic i zabudowy. Dodaje to osiedlu niepowtarzalnego smaku i uroku. W jednym z opracowań spotkałem się z koncepcją - teorią, że u podstaw powstania Sępolna leżała rzekomo planowana olimpiada 1940 roku, a samo osiedle to nic innego jak wioska olimpijska. Z tym poglądem polemizowałem na stronie poświęconej Konwiarzowi dlatego ten wątek teraz pominę.
Inicjatorem budowy osiedla było "Siedlungsgesselschaft Breslau A.G."
Przygotowanie i Budowa trwała 16 lat (1919-1935). Nie bez problemów.
Powstanie osiedla, uwarunkowane było poszerzeniem administracyjnych granic miasta z włączeniem zabagnionej doliny Odry. Autorami tej koncepcji architektonicznej i realizowanej w latach 1924-1928 był Paul Heim oraz Hermann Wahlich.